Zajęcia pozalekcyjne
Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I – III
Kółko plastyczne
Na zajęciach plastycznych dzieci rozwijają kreatywne myślenie, doskonalą sprawność manualną i rozbudzają w sobie wrażliwość artystyczną. Młodzi twórcy zaznajamiają się z wieloma technikami plastycznymi oraz technicznymi i posługują się różnymi materiałami. Wykonane w trakcie kółka prace są eksponowane w świetlicy szkolnej oraz wykorzystywane do przygotowania tematycznych dekoracji na szkolnym korytarzu, przynosząc uczestnikom zajęć satysfakcję z własnych dokonań i motywację do dalszej aktywności. Uczniowie biorą udział w szkolnych i międzyszkolnych konkursach plastycznych.
Kółko przyrodniczo – naukowe
„Mali odkrywcy”
Na zajęciach uczestnicy odkrywają piękno i tajemnice otaczającego świata. Poznają również najważniejsze osiągnięcia polskich naukowców i zgłębiają swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, ekologii, życia roślin i zwierząt. W ramach kółka uczniowie przygotowują się do ogólnopolskiego konkursu "Świetlik".
Kółko czytelnicze „Klub Młodego Czytelnika”
Zajęcia Szkolnego Koła Czytelniczego odbywają się systematycznie, raz w tygodniu. W zajęciach uczestniczą uczniowie klas I-III. Nauczyciel bibliotekarz czyta głośno dzieciom literaturę dziecięcą. Głównie są to nowości wydawnicze, doceniane przez krytyków i czytelników. Zajęcia mają na celu podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci, budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie nawyku czytania na całe życie.
Kółko taneczno – muzyczne
Kółko taneczno-muzyczne dba nie tylko o potrzeby ruchowe dziecka, ale także rozwija muzykalność i poczucie rytmu. Taniec pozwala kształcić świadomość własnego ciała, wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową, ćwiczy pamięć oraz usprawnia całe ciało i wpływa harmonijnie na jego rozwój. Na zajęciach uczniowie poznają różne rodzaje tańców, uczą się przygotowanych przez nauczyciela układów choreograficznych, ale także mają udział w ich tworzeniu. Zajęcia bogate są w ćwiczenia rozciągające oraz te, przygotowujące ciało do wykonania różnych figur akrobatycznych. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem biorą udział w tych zajęciach, a efekty swojej pracy mają okazję zaprezentować podczas różnych imprez szkolnych.
Zajęcia dodatkowe
Kółko szachowe. Zajęcia rozwijają inteligencję i zdolność abstrakcyjnego, logicznego myślenia. Dzieci wyrabiają nawyk cierpliwości, poprawiają zdolność koncentracji uwagi i spostrzegawczość. Gra w szachy uczy sztuki przewidywania i planowania, pobudza wyobraźnię, uczy tolerancji i reakcji na niepowodzenia, jest świetnym sposobem spędzania czasu wolnego. Zajęcia przeznaczone są dla tych, którzy chcą poznać grę i jej zasady, jak również dla uczniów, którzy są na poziomie zaawansowanym i reprezentują szkołę w licznych konkursach.
Kółko języka hiszpańskiego. Nauka języka poprzez różne formy aktywności ( gry, zabawy, piosenki, fiszki )
Kółko języka angielskiego. Nauka języka poprzez różne formy aktywności (gry, zabawy, piosenki, fiszki).
Zajęcia sportowe z elementami judo. Na zajęciach uczniowie klas I-III rozwijają swoje zainteresowania sportowe, poprawiają sprawność. Judo angażuje wszystkie partie mięśni, co prowadzi do zwiększenia siły, gibkości, koordynacji i równowagi. Intesywne treningi powodują i wymagają od uczestników dużą wydolność krążeniowo-oddechową, a dzięki prawidłowemu ustawieniu ciała podczas ruchu, kształtuje się ich postawa.
Kółko religijne „Anielska Przystań”. Na zajęciach uczniowie klas I-III uczą się bycia we wspólnocie, integracji, mają okazję poszerzać i utrwalać swoją wiedzę religijną poprzez gry dydaktyczne, quizy, śpiewając i tańcząc. Swoje umiejętności reprezentują przed społecznością szkolną występując w jasełkach podczas wigilii szkolnej dla uczniów i rodziców oraz z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas IV-VI.
Kółko teatralne „Apostrofa”. Uczniowie podczas zajęć rozwijają kompetencje wiedzy o teatrze, kształtują umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia prozy, recytacji poezji. Wyrażają swoje przeżycia, nastroje, emocje za pomocą gestów, ruchów, mimiki. Są wdrażani do odkrywania swoich uzdolnień scenicznych, wczuwania się w rolę i akcję. Zdobywają umiejętności improwizacyjne i naśladowcze. Rozwijają umiejętności kreowania odgrywanych postaci i identyfikowania się z nimi na scenie. Podczas zajęć dbają o koordynację wzrokowo-słuchowo-motoryczną. Rozwijają zdolność koncentracji, poprzez ćwiczenie pamięci i ćwiczenia oddechowe.
Koło Młodych Odkrywców „EmCe2”. Koło działa pod egidą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na zajęciach uczniowie budują model stacji kosmicznej, wykonują doświadczenia pokazujące realia habitatu planet takich jak Mars czy Jowisz. Wykonują różnego rodzaju projekty.
Koło Młodych Odkrywców „EmCeMinecraft”. Koło działa pod egidą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na zajęciach uczniowie przygotowują się do konkursu, uczą się programowania i budowania światów Minecrafta. Tworzą model stacji kosmicznej.
Szkolne Koło
„Liga Ochrony Przyrody”
Celem pracy koła jest zainteresowanie dzieci i młodzieży problemami i osiągnięciami w zakresie ochrony przyrody poprzez uwrażliwienie na piękno otaczającego świata
i kształtowanie właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego. Uczniowie aktywnie włączają się
w działalność koła, uczestnicząc w szeregu inicjatyw
i konkursów m.in.:
- akcji „Sprzątanie świata”,
- akcji „Poszukiwacze zagubionych baterii”,
- zbiórce plastikowych nakrętek, z których dochód jest przeznaczony na leczenie i rehabilitację chorych dzieci,
- prelekcji na temat Puszczy Białowieskiej,
- happeningu na rynku promującym akcję „ Rower pomaga” prowadzoną przez fundację ARKA
- w konkursie Eko-Planeta,
- w konkursie „Weź lekcję z lasu”,
- antysmogowym happeningu na rynku „Krosno kocha dzieci, Krosno nie pali śmieci”,
- w wycieczce w związku z jubileuszową XV edycją konkursu zbiórki zużytych baterii „ Poszukiwacze zagubionych baterii” do zakładu MB Recykling SP. z. o. o. pod Kielcami i Centrum Nauki Leonardo da Vinci; wycieczka zorganizowana przez Wydział Ochrony Środowiska – pojechało dwóch uczniów najbardziej zasłużonych w akcji,
- w konkursie „Elektryczne śmieci”,
- w konkursie na leśną pocztówkę w ramach „Lekcji z lasu”.
Koło aktywnie współpracuje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie poprzez udział w zajęciach, prelekcjach i licznych konkursach.