Aktualności

Previous Next

Dzień 16 października był dniem wyjątkowym w szkole przy ulicy Wojska Polskiego. W tym dniu odświętnie ubrani uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej świętowali Dzień Nauczyciela. O godzinie 10.00 odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez trzecioklasistów. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i wszyscy zgromadzeni uczniowie mogli podziwiać program artystyczny. Wysłuchaliśmy wierszy, piosenek i krótkich zabawnych skeczy z życia szkoły. Na zakończenie uczniowie należący do szkolnego chóru wykonali piosenkę dla nauczycieli. Kwiaty i drobne upominki wręczone Dyrekcji i pedagogom były wyrazem wdzięczności ze strony uczniów i rodziców.
Ten dzień na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Previous Next

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Wczoraj w ramach projektu klasy I-III wybrały się do artKina na projekcję filmu z cyklu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Pokaz poprzedzony był prelekcją, która wprowadziła młodych widzów w świat filmu. Wspólne wyjścia do kina, poza wartością edukacyjną, stanowią świetną okazję do integracji między klasami.

Previous Next

PILNE!!!
10 października (czwartek) około godz. 11.30 do budynku Katolika w Krośnie wtargnęło kilku uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn, którzy sterroryzowali przerażonych uczniów klas I a i I b liceum, zabierając po dwoje zakładników z każdej z nich.
Uwięzieni uczniowie w trwodze czekali na ratunek z rąk ich kolegów, którzy musieli najpierw wykonać kilkanaście zadań, w tym działanie arytmetyczne, aby odnaleźć ukryte na terenie szkoły wskazówki, a w końcu klucze do zamkniętych sal. „Kotki” z obu pierwszych klas spisały się doskonale, a napastnicy sami oddali się w ręce odpowiednich służb. Nagrodą za świetnie wykonane zadanie była wspólna dyskoteka , podczas której do późnych godzin wieczornych bawiła się cała społeczność licealna z „ochrzczonymi” już pierwszakami i ich przyjaciółmi. Witamy w gronie pełnoprawnych uczniów Katolika!

Łucja Kania uczennica klasy V uzyskała wyróżnienie w konkursie plastycznym „Nietoperz da się lubić” w kategorii wiekowej – kl. IV-VI. Na konkurs wpłynęło 204 prace plastyczne wykonane w różnej technice. Wyniki zostały ogłoszone 04.10.2019 r. podczas Podkarpackiej Nocy Nietoperzy w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w Domu Ludowym w Czarnorzekach. Uczestnicy konkursu wzięli udział w prelekcji na temat życia nietoperzy. Następnie udali się na pieszą wycieczkę do „Sztolni nad Czają”, aby obserwować żywe nietoperze oraz poznać warunki w jakich żyją te ssaki.

Katolicka Szkoła Podstawowa Księży Michalitów w Krośnie
ul. Wojska Polskiego 28

 

 

LEKCJA

 

 

PRZERWA

 

1.

 

8.00 - 8.45

 

 

5 minut

 

2.

 

8.50 - 9.35

 

 

10 minut

 

3.

 

 

9.45 - 10.30

 

 

15 minut

 

4.

 

 

10.45 - 11.30

 

 

5 minut

 

5.

 

 

11.35 - 12.20

 

 

20 minut

 

6.

 

12.40 - 13.25

 

 

5 minut

 

 

7.

 

13.30 – 14.15

 

 

5 minut

Warszawa, 7 października 2019 r.

 

Informacja DLA rodziców

na temat potencjalnych zagrożeń związanych
ze stosowaniem elektronicznych papierosów

 

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

 

Co to są e-papierosy?

E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami:e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”
lub „JUULINGIEM”.

 

Jak działają e-papierosy?

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol,który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

 

Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”.Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

 • acetaldehyd,
 • formaldehyd,
 • akroleinę,
 • propanal,
 • nikotynę,
 • aceton,
 • o-metyl-benzaldehyd,
 • karcinogenne nitrozaminy.

Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

 

Co to jest JUUL?

JUUL to forma e-papierosa –urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów.Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

 

Problem używania e-papierosów

W Polsce papierosy istnieją jużod 13 lat, jednakich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem
są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku
11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły
z elektronicznymi papierosami.Wielu z nich pali podczas przerw.Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy!Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne.Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

 

Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

 

Układ narządów

Skutki zdrowotne wynikające z użycia
e-papierosa

Układ oddechowy

- podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),
- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

Układ immunologiczny

- indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),
- zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),
- zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

Ośrodkowy
układ nerwowy

- zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),
- upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),
- skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

Pozostałe układy

- podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),
- kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),
- nudności i wymioty (Hess et al., 2017),
- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

 

Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używaniem
e-papierosów?

 • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
 • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.
 • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.
 • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

 

 

Previous Next

Wczorajszy dzień na długo zostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów - 3 października oficjalnie dołączyli oni do grona uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej. Uroczyste pasowanie na ucznia odbyło się w obecności rodziców, dyrekcji i nauczycieli. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawców, po czym nastąpiło ślubowanie i wręczenie upominków. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości i zadbali o słodkie podsumowanie tego wyjątkowego dnia.

Previous Next

2 października uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wybrali się na wycieczkę integracyjną do Zagrody Szmer, gdzie w malowniczo położonym gospodarstwie mogli z bliska podziwiać zwierzęta żyjące na wsi takie jak: koza, owca, świnka wietnamska czy konie. Już sama podróż sprawiła uczniom wiele radości. Po serdecznym przywitaniu przez gospodarzy uczniowie udali się na przejażdżkę bryczką, po której czekało ich kiszenie kapusty i zbieranie dyni. Dużym zainteresowaniem cieszył się też ogromny plac zabaw, a wspólne zabawy na świeżym powietrzu były szansą na pogłębienie szkolnych znajomości.