Aktualności

Previous Next

Lubimy ludzi!
Jak co roku nasza szkoła włączyła się  do akcji "Szlachetna Paczka". Ten ogólnopolski projekt społeczny oparty jest na pracy z wolontariuszami i darczyńcami. Wolontariusze szukają rodzin potrzebujących wsparcia, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Od 20 listopada przygotowywaliśmy rzeczy z listy potrzeb wybranej przez nas rodziny. Codziennie do pedagoga szkolnego - koordynatora akcji docierały artykuły spożywcze, środki czystości, a także kwoty pieniężne na zakup obuwia i sprzętów gospodarstwa domowego. Wspólnym wysiłkiem udało się zgromadzić potrzebne rzeczy, które uczniowie klasy VII, III gimnazjum i I liceum zapakowali w świąteczne prezenty. Już 8 grudnia przygotowane paczki trafiły do "naszej" rodziny. Wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzinom, którzy zaangażowali się w akcję  "Szlachetna Paczka" składam serdeczne podziękowania.
Koordynator "Szlachetnej Paczki: na terenie szkoły Aneta Boczar

Previous Next

6 grudnia do naszej szkoły przybył św. Mikołaj. Przywitaliśmy Go serdecznie i wzięliśmy udział‚ w quizie o zimie, w którym zwyciężyła klasa III LO. Wszyscy świetnie bawiliśmy się i miło spędziliśmy czas.

Previous Next

Grudzień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z Mikołajem i Świętami  Bożego Narodzenia, ale również z tradycyjnym świętem górniczym czyli“ Barbórką. 4 grudnia klasa I Szkoły Podstawowej gościła górników ubranych w stroje galowe. Uczniowie mogli się przyjrzeć jak wygląda strój górnika oraz przymierzyć górniczą czapkę. Ponadto dowiedzieli się jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią oraz jakie surowce są wydobywane na naszych terenach.

Previous Next

W zeszłym tygodniu Pierwszaki uruchomiły działalność własnego teatrzyku kukiełkowego. Pierwszą wystawianą  baśnią była "Czerwony Kapturek"  Były pracochłonne przygotowania: wykonanie kukiełek, sceny, omówienie dialogów z podziałem na role ale wyszło fantastycznie! W świat baśni przeniosła wszystkich odważna babcia, wilk, któremu odpadały ze zdziwienia oczy oraz Czerwony Kapturek, który po lekkiej modyfikacji scenariusza odnalazł swoją siostrę

 

=================================

 

Previous Next

We wtorek 28 listopada odbyła się  długo oczekiwana przez uczniów klasy I zabawa andrzejkowa, która obfitowała w liczne gry, zabawy i tańce przy ulubionej muzyce. W przerwie uczniowie uzupełniali pokłady energii słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Po wszystkim zmęczeni ale szczęśliwi Pierwszoklasiści wrócili do swoich domów.

===========================

Previous Next

Grobla Olbrzyma
W wietrzny środowy poranek "wywiało" nas poza Belfast. Udaliśmy się na turystyczną wycieczkę wzdłuż  północnego wybrzeża Irlandii. Zatrzymaliśmy się przy XII- wiecznym zamku Carrickfergus. Później udaliśmy się na spacer po klifach aż do mostu linowego zawieszonego pomiędzy skałami. Centralnym punktem naszej wyprawy była Grobla Olbrzyma czyli oryginalna formacja skalna składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Zrobiły na nas ogromne wrażenie. Towarzyszył nam porywisty wiatr a słońce rekompensowało nam taką niedogodność. Mieliśmy okazje zobaczyć miejsca, gdzie kręcone były odcinki serialu Gra o Tron, a w drodze powrotnej zobaczyliśmy bukową alejkę Dark Hedges. Zostaliśmy zauroczeni krajobrazem Irlandii, pełnym zieleni, wąwozów, klifów i wzburzonego morza.

========================

Previous Next

Może studia w Belfaście ?
Poranne słońce zapowiadało interesujący dzień  który rozpoczęliśmy od zwiedzania ratusza. Nasz gospodarz, profesor Gerard McCann, oprowadził nas po imponującym budynku. Zapoznaliśmy się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Irlandii Północnej i samego ratusza, w którym urzędują władze lokalne. Symbolem nowych czasów Belfastu jest 26 letnia pani burmistrz Nuala McAllister. Następnie udaliśmy się do katolickiej uczelni St. Mary's College, gdzie zostaliśmy gościnnie powitani i przyjęci przez władze uczelni i studentów. Mieliśmy okazję nauczyć się tańców irlandzkich a także wysłuchać wykładu profesora na temat Negotiating Brexit. Zachęciło to naszych uczniów do podjęcia studiów w Belfaście. Zapowiedzią kolejnych dni były prezentacje naszych uczniów na temat historii Titanica, murali i Giant's Causeway.

Previous Next

Zainteresowana mało znaną stolicą europejską grupa uczniów z naszej szkoły wyleciała do Belfastu. Zostaliśmy powitani tradycyjną chłodną i wietrzną pogodą. Natomiast goszczący nas profesor Gerard McCann powitał nas ciepło i zapoznał z planem miasta oraz programem naszego pobytu. Ku naszemu zdziwieniu Belfast zaskoczył nas świąteczną iluminacją, co w godzinach wieczornych dodało mu jeszcze większego uroku. Potwierdzeniem tego była prezentacja , w której uczniowie przedstawili nam bogatą historię Belfastu. Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że to właśnie tutaj został‚ zbudowany Titanic.

 

===========================

Previous Next

Szkolne Andrzejki
W dniu 23 listopada uczniowie klasy II a gimnazjum zorganizowali dzień pełen wrażeń. Przed połuudniem było pełno słodkości, a wieczorem Bal Andrzejkowy. Młodzież świetnie bawiła się  w rytmach muzyki, a przerwy w tańcu były umilane grą w bilard. Jak przystało na wieczór andrzejkowy było mnóstwo atrakcji w tym ciasteczka z niespodzianką. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do domu.